Menu

David Janošek

Umělecký šéf
(od 1.7.2021)

Vystudoval Střední školu umění a designu v Brně, obor Design nábytku a interiéru, kde však už od druhého ročníku výrazně inklinoval k divadlu a scénografii. Maturoval zde v roce 2009 výpravou k inscenaci Rusalka. Následovalo studium Vyšší odborné školy restaurátorské na oboru Konzervování a restaurování nábytku a nepolychromované dřevořezby, kterou absolvoval v roce 2012 a kterou od 3. ročníku studoval souběžně s činoherním herectvím na Janáčkově akademii múzických umění. Absolvoval v roce 2015 a krátce na to se stal členem činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského. Momentálně pracuje jako herec v našem divadle a scénograf na volné noze.
Od roku 2012 vytvořil řadu výrazných výprav pro Hudebně-dramatickou laboratoř Divadlo na Orlí v Brně – Médeia, Slzy nože, Zhasnutí, Impresário v koncích, Ďábelský holič Sweeney Todd, Zlatá brána otevřená, Kinovály, Orfeus a Eurydika a Kouzelná flétna.
Od roku 2016 spolupracuje s divadly napříč republikou – Národním divadlem v Brně – Kocour v botách, Amadeus Mozart, Labutí jezero, Národním divadlem moravskoslezským – Tajemství, Teror, Zob, zob, Zoban, Moravským divadlem Olomouc – Vzpoura nevěst, Splašené nůžky, Komorní scénou Aréna – Slepice, Starou arénou – Vánoce u Ivanovových, Hotel Infercontinental, Pekingská kachna, Pásmo/Kóta 6893, Slezským divadlem Opava – Arizona lady, Pták Ohnivák, Divadlem Polárka – Nasreddin/Enšpígl, Siddhartha, Homo Zabijens, Jihočeským divadlem v Českých Budějovivích – Její pastorkyňa, Pantheon production – Dokud nás milenky nerozdělí, Divadlem Mír – Ráno po tom, Buranteatrem – Věž, Divadlem loutek Ostrava – Muminci – Čarodějův klobouk, Brněnskou filharmonií – Vítězství nad sluncem, Městským divadlem Zlín – Mikve, Saturnin, Divadlem Petra Bezruče – Heda Gablerová/Teorie dospělosti, Mistr a Markétka a další.
Coby herec v současnosti spolupracuje s Letními Shakespearovskými slavnostmi v Praze, Národním divadlem, kde hraje momentálně v představení “Jsme v pohodě”” na Nové scéně a připravuje výpravy mimo jiné pro Státní operu v Banské Bystrici a další….
Mimo hraní a scénografii se věnuje řezbářství, práci ve filmu a reklamě a pedagogické činnosti.

V našem Divadle Spejbla a Hurvínka se krátce objevil jako loutkoherec a od léta 2021 nastoupil ve funkci uměleckého šéfa.

Autor/ka, a spoluautor/ka her

Žeryčku, hop!

Fotogalerie