Hrajte si

Praha 6

SPEJBL versus DRÁKULA

Helena Philippová - Helena Štáchová - Ivan Štědrý
swingový horor muzikál pro dospělé

„Spejbl versus Drákula“
(Zlatý fond D S+H)

Toto představení je již druhým titulem z řady „Zlatý fond D S+H“, ve které uvádíme ty nejlepší inscenace, které za dobu profesionální činnosti D S+H vznikly. Hra měla premiéru 15.3.1974 a ještě v témže roce byla nahrána na zvukové nosiče. Velkému zájmu posluchačů se těší dodnes. Tento titul obdržel zlatou desku za 15 550 prodaných MC a CD. Představení bylo s velkým úspěchem uváděno také v Německu.


Autorkou textu i písní byla rozhlasová režisérka a autorka ( jedna z iniciátorů vzniku Járy Cimrmana) Helena Philippová. Její dialogy jsou svěží, jemně sarkastické a stejně kvalitní jsou i písňové texty. Představení skvělou hudbou à la Broadway opatřil Ivan Štědrý a nahrál ji velký orchestr Václava Zahradníka.

Pan Spejbl se - stejně jako před čtyřiceti lety - opět pustí do skládání muzikálu, který ho má zbavit dluhů. V přízračné atmosféře pařížské mansardy, která je svědkem Spejblových tvůrčích muk, nechybí upírobijec Hurvínek, podnikavá nymfoMánička, pes baskervillský alias Žeryk a paní Kateřina, která svede boj o Spejblovu přízeň s francouzskou dekadentní zpěvačkou chansonů Poulet. Jak vše dopadne, když se k nočnímu životu probere i žoviální hrabě Drákula, uvidíte na naší scéně od října 2014

 

Tento Spejblův muzikál je mojí osudovou záležitostí. Po premiéře se narodila moje vytoužená dcera, která nyní iniciovala jeho znovuuvedení a dala si ho vlastně ke svým kulatinám právě tak, jako je dárkem k těm mým a k osmdesátinám autora hudby. O výtvarnou podobu scény a loutek se postaral Kirschnerův a můj syn. Je to tedy dárek i Milošovi, který byl mým tehdejším partnerem na scéně i v životě. Je mi líto, že není mezi námi právě tak, jako báječná Helena Philippová. S úctou a pokorou k ní jsem přistoupila k autorské úpravě, kterou si vyžádal čas a znovunastudování.

Helena Štáchová

 

Autoři / Helena Philippová j.h., Helena Štáchová
Hudba / Ivan Štědrý j.h.
Hudební nastudování / Jiří Škorpík j.h.

Režie / Martin Klásek

Autoři vizuálních výstupů / Martin Klásek, Miki Kirschner
Projekce – návrh a realizace / Radek Doskočil j.h.
Technologie a realizace scény / Richard Maška
Návrhy loutek a scény / Miki Kirschner
Realizace loutek – řezba / Antonín Müller j.h.
                          líčení / Richard Maška
                          kostýmy / Gabriela Jirásková j.h.