Hrajte si

Praha 6

HELENA ŠTÁCHOVÁ zemřela

HELENA ŠTÁCHOVÁ (18. 11. 1944 - 22. 3. 2017 )

ředitelka, autorka, režisérka, a samozřejmě interpretka Máničky a bábinky. Nastoupila do Divadla S+H jako elévka. Po roce odešla studovat na Divadelní fakultu AMU a po jejím absolvování se v roce 1966 stala členkou divadla. V následujícím roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla – Máničky. A stala se tak její třetí adoptivní maminkou. Na rozdíl od svých předchůdkyň začala po boku M. Kirschnera, který se stal také jejím partnerem životním, s interpretací cizojazyčných textů. V roce 1971 pro ni Miloš Kirschner vytvořil novou postavu, která se okamžitě stala jednou z kmenových postav divadla – paní Kateřinu Hovorkovou alias Mániččinu bábinku.

Helena Štáchová nepůsobila pouze v divadle, ale i v rozhlase, dabingu (Líza Simpsonová, Míša Kulička atd.) a v televizi. Společně s Milošem Kirschnerem natočila nesčetně gramofonových desek, kazet a CD a v této činnosti pokračovala i s Martinem Kláskem. Byla autorkou knih, televizních scénářů i scénářů pro zvukové nosiče. Psala hry pro děti i pro dospělé, které se hráli doma i v zahraničí. Své hry sama režírovala a několik let se starala take o profil divadla, a to jako jeho dramaturg. Po smrti Miloše Kirschnera v roce 1996 byla jmenována do funkce ředitelky divadla. V roce 2008 vyhrála osmiletý soudní spor o práva na S+H, a tím divadlu zajistila jeho další existenci. V roce 2013 pro D S+H převzala cenu Thálie. Za svoji činnost získala téhož roku Zlatý vavřínový řád Hospodářské komory. V roce 2015 byla jmenována Finalistkou soutěže Manažer roku 2014, dále byla zvolena Manažerem odvětví, TOP 10 Manažerem roku, a posléze také Vynikajícím manažerem malé firmy.

 

Helena Štáchová: „Jaké byly moje divadelní začátky? Nejprve bych se zmínila o hře Franka Weniga a Josefa Skupy Hurvínek mezi broučky. Byla mým prvním divadelním zážitkem. Nic nenasvědčovalo tomu, že se Divadlo S+H stane mým osudem. V první třetině hry Hurvínek vyvolá ducha. A právě ten mě tak polekal, až jsem se nahlas rozplakala a nebohým rodičům nezbylo, než mne z divadla vynést.

Když jsem se však měla rozhodnout mezi živou myškou a látkovou hračkou Hurvínka, vyhrál to Hurvínek na celé čáře. A jak se ukázalo, tak nejen tehdy! Takže, můj milý Hurvínku, když začnu počítat, tak zatímco pan profesor Skupa s tebou pobyl 30 let, Miloš Kirschner 44, tak já jsem po tvém boku už neuvěřitelných 50 let! Za nic bych tu naši společnou cestu nevyměnila.”


Poslední rozloučení s naší drahou paní ředitelkou proběhlo
ve čtvrtek 30.3. 2017 ve 13:00 hodin
ve velké síni strašnického krematoria.

Na obřadu promluvil Martin Klásek a zahrál Pavel Šporcl.


Zádušní mše se konala v pondělí 3. dubna v 18:00 hodin
v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově.