Hrajte si

Praha 6

70. let hrajeme v Praze

O 70.letech D S+H v Praze v České televizi

12.10. 2015 uplynulo 70. let našeho pobytu v Praze.
Vraťme se do roku 1945!
Loutky Spejbla a Hurvínka byly po válce nalezeny na smetišti, kam byly odhozeny při likvidaci ústředí plzeňského gestapa. Jiřina Skupová je totiž musela odevzdat a loutky skončily stejně jako profesor Josef Skupa „za mřížemi“. S+H v trezoru gestapa a profesor Skupa v drážďanské věznici Mathilda, odkud se mu však podařilo uprchnout, když 14. února 1945 dostala budova při náletu amerických letadel zásah. Spejbla a Hurvínka zase objevil na smetišti malý chlapec, který je poznal a předal Skupovým.
A co bylo dál? Skupův návrat k divadlu byl zpočátku nejistý, věnoval se svému dalšímu koníčku - působil v plzeňském rozhlase, kterému dokonce věnoval část svého zvuko-technického zařízení. Jeho přátelé ho však nepřestali přemlouvat, a tak se nakonec rozhodl činnost divadla obnovit. Pro nový začátek si zvolil Prahu, kde si díky častým pohostinským vystoupením vytvořil dostatečné divácké zázemí. Spejbl v Praze účinkoval poprvé již v roce 1924. V průběhu dalších let se stále častěji vracel, později i v doprovodu Hurvínka. Oba úspěšně účinkovali také v pražském rozhlase.
A tak se 8. října 1945 sešla ustavující valná hromada loutkářského divadelního družstva Spejbl a Hurvínek. A pod novým názvem „Divadélko Spejbla a Hurvínka“ zahájil Skupův soubor svou pražskou činnost 12.října 1945. Jmenujme zde ty, kteří se spolu se Skupovými vydali po válce do Prahy. Někteří byli členy souboru již před válkou: František Flajšhanz, Vít Šebesta, Jan Vavřík-Rýz, Jan Hubáček a Lubor Zahrádka a přibyli Čestmír Válek, Jan Ret, dr. Jiří Lorman a Božena Weleková, která se ujala po Anně Kreuzmannové role Máničky.

Podívejte se na reportáž v ČT nebo na dobové fotografie na našem Facebooku.

S+H v roce 1945