Hrajte si

Praha 6

Kořeny osobností v Botanické zahradě

Kořeny osobností v Botanické zahradě18. října vysadila lípu japonskou rodinka našeho divadla v rámci projektu pražské botanické zahrady Kořeny osobností. Viz foto.

Cílem projektu Kořeny osobností v botanické zahradě  je upoutat pozornost veřejnosti k velmi vzácnému přírodnímu bohatství, kterým zahrada disponuje - zajimavým, ohroženým a téměř vyhynulým rostlinám a stromům. Jeho podstatou je propojení jmen těch nejvýznamnějších českých a světových osobností (majících vztah k České republice) z určitých oborů kulturního a společenského života, se vzácnými či ohroženými druhy rostlin, a tak povzbudit zájem veřejnosti o seznámeni a ochranu rostlinné říše. Výsadbou stromů vzniká tak Stezka osobností, která k dnešnímu dni čítá více jak 50 současných velikánů z různých oborů. Kromě jiného je cílem, aby zde za dalších 50 let vznikl odkaz a spojení na "poklady" lidstva, mezi které osobnosti a dané rostliny dozajista patří. Jak říkáme, dané osobnosti a dané stromy jsou poklady lidstva a veřejnost by měla být na ně hrdá a chránit je a podporovat. 

Své stromy zde již mají takoví velikáni jako například prezident Václav Havel, zpěvák Karel Gott, herec a dramatik Jiří Suchý, světove uznávaná architektka Eva Jiřičná, herečka Jiřina Jirásková,  režisér Otakar Vávra, režisér Jiří Menzel, držitelé minimálně 2 zlatých olympijských medailí - Věra Čáslavská, Martin Doktor, Dana Zátopková či snacha Alfonse Muchy a dcera Tomáše Bati a další. Samozřejmě své švestky zde má i Čech největší - Jára Cimrman. Režisér Miloš Forman k této příležitosti speciálně přiletěl před rokem z USA a fotbalista Pavel Nedvěd z Itálie. Svůj strom zde vysadil také před rokem a půl autor legendární postavičky krtka - pan Zdeněk Miler (svůj strom si vysadil na vozíčku). Minulý rok v červnu jako poslední věc, kterou udělal, si svůj strom symbolicky vysadil i  75 -letý profesor Antonin Holý , přestože byl již vážně  nemocný. Tento vědec stojí za největšími objevy lidstva v boji proti zákeřné chorobě AIDS. Na podzim minulého roku si svůj strom - vzácnou bonsaj - zasadila pani Madeleine Albrightová. Jako posledni si svůj strom vysadila bývalá první dáma Dagmar Havlová, slavný a světově uznávaný chirurg Bohdan Pomahač a operní pěvkyně Magdalena Kožená.

Cilem projektu je představit největší osobnosti součastnosti ze všech oborů. A proto by mezi nimi neměly chybět i osobnosti ktere možná nestojí ve světlech reflektorů, ale jejich pracovitost a úspěchy jsou ohromující a hodny úcty.   

Toto je projekt, ktery má za cíl  zapsat navždy jméno dané osobnosti také pro další generace. Osobnosti, které jsou do projektu vybírány jsou lidé, kteří jsou opravdovými poklady naší společnosti a rostliny a stromy, se kterými spojí své jméno, jsou poklady rostlinné říše, které postupně mizí.

Jsme rádi a je nám ctí, že se takového projektu můžeme účastnit! S&H