Hrajte si

Praha 6

Kurzy loutkového divadla pro děti

...právě pro vás připravujeme 
3.ROČNÍK KURZU LOUTKOVÉHO DIVADLA PRO DĚTI

Ke stažení:
Informace o kurzu ve formátu pdf
Přihláška ve formátu MS Word
Vyplněnou přihlášku odešlete na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Přijetí dítěte do kurzu potvrdí DSH písemně po naplnění počtu zájemců (15).

Právě jsme spustíli také speciální facebookové stránky (www.facebook.com/KurzySH) na kterých vás budeme o veškerém dění okolo kurzů podrobně informovat.

 

Sledujte tedy facebook kurzů nebo náš facebook

 

1/ Projekt – výtvarný a dramatický kurz

Kurz si vytyčuje za cíl podrobněji seznámit děti s loutkovým divadlem a to především jako samotné tvůrce. Pozornost dětí bude zaměřena na loutku, coby svébytný, plnohodnotný prostředek komunikace s divákem. Vzhledem k tradici našeho divadla klademe důraz především na marionetu. Dětem by měl tento kurz zprostředkovat setkání s různými uměleckými složkami, které jsou součástí procesu vytváření loutkového představení
- výtvarno (práci s materiálem při dotváření loutek) práci s dramatickým textem a v neposlední řadě
- dramatickou akci. Po zvolení literární předlohy si děti dotvoří loutky (namalují je), budou se je učit vodit (setkání s našimi profesionálními loutkoherci). Při práci na dramatickém textu postihují hlavní myšlenku hry, uvědomují si charakteristiku hlavních postav, pokoušejí se ji vyjádřit vhodným pohybem, mluvou, poznávají zákonitosti pohybu loutek, estetiku mluveného slova. Závěrem kurzu pak připraví malé představení, jako ukázku své tvorby, pro rodiče.

2/ Místo konání

Divadlo Spejbla a Hurvínka, Dejvická 38, Praha 6, 160 00

3/ Termín – září 2014 – červen 2015

Termín kurzu je stanoven od 18.9.2014 do 18.6.2015, jednou týdně ve čtvrtek v odpoledních hodinách v době od 15.30 - 17.30

4/ Věkové určení

Kategorie dětí, které se zúčastní kurzu je 6 – 12 let, přijato bude prvních 15 přihlášených dětí.

5/ Cíl kurzu

Cílem kurzu je vytvořit v dítěti vztah k loutkovému divadlu. Dítě se seznámí s provozem a zákulisím loutkového divadla tak, jak jej při běžné návštěvě coby divák poznat nemůže. Pozná tvorbu textu, výrobu loutek a hlavně hru s loutkou pomocí her a cvičení. Naučí se práci s hlasem, správnou výslovnost, vystupovat bez ostychu před publikem, improvizovat, rozvíjet fantasii, používat vlastních schopností komunikace.

6/ Plán kurzu

1/ kurz bude probíhat od 18.9.2014 do 18.6.2015

2/ dvouhodinové lekce (s přestávkou) budou jedenkrát týdně ve čtvrtek od 15.30 do 17.30, celkem 37 lekcí

3/ vaše dítě můžete přihlásit pouze prostřednictvím přihlášky, kterou si stáhnete (najdete ji nahoře na této stránce) a odešlete ji na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Přijetí dítěte do kurzu potvrdí DSH písemně po naplnění počtu zájemců (15).

4/ cena kurzu je stanovena na 5.920 Kč + 1.900,- Kč za loutku Loutka je originál od profesionálního řezbáře D S+H, která zůstane každému účastníkovi kurzu. Zápisné je nutné uhradit po přijetí dítěte do kurzu na účet divadla v celé výši 7.820,- Kč

 

září: 18.9.2014 seznamovací a informační hodina (děti, rodiče, lektor)

září - říjen: 25.9., 2.10., 9.10., 16.10., 23.10., 30.10. 2014 seznamovací hry, průpravná cvičení, výtvarné dovednosti, nacvičování písní

listopad: 6.11., 13.11., 20.11., 27.11., 2014 cvičení pohybu a pantomimy, etudy na dané téma, výběr textu

prosinec: 4.12., 11.12., 18.12. 2014 cvičné etudy na sebepoznávání a poznávání divadelního prostředí, návrhy loutek, kulis a rekvizit

leden: 8.1., 15.1., 22.1., 29.1.2015 improvizační cvičení na dané téma, realizace návrhů loutek, kulis a rekvizit

únor: 5.2., 12.2., 19.2., 26.2. 2015 výroba výpravy, cvičení na soustředění

březen: 5.3., 12.3., 19.3., 26.3. 2015 dokončení celé výpravy, cvičení na rytmus, čtené zkoušky, cvičení na vodění loutek různých typů, tj. maňásek, marioneta, javajka

duben: 2.4., 9.4., 16.4., 23.4., 30.4. 2015 zkoušky inscenace, relaxační cvičení

květen: 7.5., 14.5., 21.5., 28.5. 2015 zkoušky inscenace, cvičení na rozvoj tvořivosti

červen: 4.6., 11.6., 18.6.2015 zkoušky, generálka, premiéra

 

7/ LEKTOR KURZU

V průběhu kurzu a během příprav na premiéru se děti budou setkávat s členy uměleckého souboru D S+H.

Kurz povede nová lektorka paní Anita Ešpandrová
pod záštitou lektorky předchozích dvou ročníků paní Rozárky Valenové.

ANITA EŠPANDROVÁ
má zkušenost s vedením kurzů pro děti z Umělecké scény Říše loutek. Členkou Umělecké scény Říše loutek v Praze je od roku 2010. Loutky především vodí. Pracuje též jako loutkoherečka pro společnost Via Praga.

Anita Ešpandrová vystudovala Střední průmyslovou školu oděvní - obor oděvnictví a nadále studuje obor Divadelní vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracovala v soukromé mateřské školce v Květnici, která pořádala akce pro děti z okolí. Spolupracovala na módní přehlídce Sedm smrtelných hříchů, která se konala v kostelu Sv. Kateřiny na Novém Městě. Podílela se na tvorbě baletních kostýmů pro soukromou baletní školu Jána Němce a divadelních kostýmů pro soubor TyJáTr. V rámci působení v divadle Říše Loutek se podílela na instalaci několika výstav.

ROZÁRKA VALENOVÁ
má mnohaletou zkušenost s vedením kurzů pro děti z Umělecké scény Říše loutek a vedla také 1.a 2.ročník kurzu v D S+H.

Rozárka Valenová vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou - obor polygrafie a vyučila se rovněž reprodukčním grafikem Pracovala ve Správě Pražského hradu i jako produkční výstav (např. výstava Krása vojenského řemesla). Velká část její výtvarné práce se skládala z průmyslové grafiky. Často spolupracovala se svým manželem Františkem Valenou. Vytvořili hned několik stálých expozic v muzeích (Muzeum kočárků v Mělníku, expozice v Kadlíně, ve Mšeně, figuríny pro Středočeské muzeum v Roztokách, v Žatci aj.) Podílela se na několika scénografiích pro divadla (např. pro divadlo ŠUS). Jako kurátorka a autorka připravila mnoho výstav (výstavy betlémů pro Sdružení betlemářů, výstavy loutek pro divadlo Říše loutek, i expozice šperků, obrazů a soch Františka Valeny atd.). Spolupracuje s ČT na výrobě loutek pro Studio Kamarád. Mnoho jejích loutek najdeme v soukromých sbírkách sběratelů nejen u nás, ale i v zahraničí (Francie, Itálie, Japonsko, USA, Kanada, Austrálie). Od roku 1976 je členem Umělecké scény Říše loutek v Praze. Loutky především vodí, spolu s manželem však vytvořila výpravy k inscenacím “Dlouhý Široký a Bystrozraký”, “Dejte mi jitrnici”, “Petruška a Baba Jaga”, “Pekelná nuda”, “Čert a káča”, “Obušku z pytle ven!” V roce 2011 měla premiéru pohádka “Perníková chaloupka”, k níž vytvořila výpravu spolu s dcerou Lucií. Pracuje také jako loutkoherečka pro společnost Via Praga.

 


 

Druhý ročník má právě teď před generální zkouškou a tak je přišli podpořit i Spejbl s Hurvínkem a Máničkou. Byla to ale jen krátká návštěva, hned po ní už se naplno zkoušelo.... Foto »»